2 دلو(بهمن) 1397، ساعت: 16:16:31 به وقت ایران
آخرین اطلاعیه ها
اطلاعیه جدیدی وجود ندارد.
بزرگداشت از بیست و سومین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری

مراسم با شکوهی به مناسب بیست و سومین سالگرد شهادت استاد عبدالعلی مزاری با حضور استاد حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، سید نور الله راغی جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، محمد سرور جوادى مشاور معاونت دوم رياست جمهوری، آقای هادی علیپور سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مشهد، اسد الله سعادتی عضو شورای ملی، سید حسین شریفی بلخابی عضو شورای ملی، حسین رحیمی مسئول امور فرهنگی جنرال قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، جمعی از روحانیون، فرهنگیان، دانشجویان و حضور گسترده مهاجرین، سه شنبه 22 حوت 1396 در مسجد رضوی شهر مشهد برگزار گردید.
استاد حاجی محمد محقق معاون ریاست اجرائیه کشور از سخنرانان این محفل ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن بیست و سومین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی گفت:
“همه اقوام کشور حق دارند که با هویت خودشان زندگی کنند. زندگی با هویت خود، دورنمایی برای اقوام ساکن در کشور ایجاد و زمینه رشد اقوام را مساعد می سازد”.
معاون ریاست اجرائیه افزود: “در شرایط امروزی با وجودیکه اشکالاتی وجود دارد اما کارهای مثبتی هم انجام شده است که نمی توان نادیده گرفت. شکسته شدن حصارهای طبیعی هزاره جات از آرزوی های دیرینه مردم افغانستان است که امروز با آغاز شدن کارهای ساخت جاده های شرق به غرب ، شمال به جنوب وسركهاى بین الولایتی در حال شکسته شدن است”.
معاون ریاست اجرائیه علاوه کرد که جاده های شمال_ جنوب قرارداد شده است و کار پروژه برق 220 کیلو ولت بامیان نیز در حال اجرا است که با تکمیل شدن این پروژه برای نخستین بار هزاره جات از نور برق مستفید خواهد شد.
آقای سید نورالله راغی جنرال قونسل ج. ا. افغانستان در مشهد در سخنرانی خویش، ضمن خوشامدگویی به استاد محمد محقق معاون دوم ریاست اجرائیه، آقای سرور جوادی مشاور معاونت ریاست جمهوری، آقای علیپور مسئول نمایندگی وزارت امور خارجه ج. ا. ایران در مشهد، نمایندگان پارلمان، روحانیون و فرهنگیان و سایر اقشار مهاجر مقیم مشهد، به بیان اهداف و آرمان های شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری پرداخته اظهار داشتند: تامین وحدت ملی، عدالت اجتماعی، برابری، ایجاد دولت و مردم مرفه و همچنین عزت و برابری برای تمام اقشار مردم افغانستان از اهداف والای استاد عبدالعلی مزاری بود. ایشان برای تحقق این اهداف تلاش های بیشماری را انجام داده و در نهایت جان خود در راه تحقق این اهداف قربانی نمود.
جنرال قونسل ج.ا.افغانستان در مشهد سپس به تبیین وظایف و مسئولیت های رهروان و پیروان رهبر شهید استاد مزاری پرداخته افزودند: همه باید با همدیگر پذیری و تحمل همدیگر برای تحقق وحدت ملی که شعار همیشگی شهید استاد مزاری بود تلاش نماییم. ما از هر گروه، قوم و سمتی که باشیم با هم برادر و برابریم. همه باید در هر بخشی که مسئولیتی برعهده داریم تلاش کنیم تا عدالت اجتماعی و وحدت ملی تامین شود.
جناب آقای راغی در ادامه به تشریح فعالیت ها و دستاوردهای جنرال قونسلگری در مشهد پرداختند. ایشان با اشاره به فعالیت های این نمایندگی یادآور شدند ما همیشه تلاش کردیم که جنرال قونسلگری مشهد نماد همدیگرپذیری و همدلی بین مردم افغانستان باشد.
ایشان با اشاره به محدودیت ها و کمبودهایی که وجود دارد اظهار داشتند: با وجود کمبود تجهیزات و امکانات و همچنین کمبود نیروی انسانی، جنرال قونسلگری افغانستان در مشهد دارای بیشترین آمار ارائه خدمات به مراجعه کنندگان را در بین نمایندگی های وزارت امور خارجه دارا می باشد.
در پایان ایشان بیان داشتند: این نمایندگی تلاش می کند با ارائه بهترین خدمات به مراجعه کنندگان اهداف و آرمان های والای مردم افغانستان را محقق سازد.