تجلیل از روز ملی 28 اسد با حضور جمع کثیری از مهاجرین

از روز ملی 28 اسد و صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان با حضور محترم عبدالجابر انصار جنرال قونسل، دیپلمات های نمایندگی، اتشه ها و کارمندان، جمع کثیری از نخبگان، علما و شخصیت های سرشناس مهاجرین افغان، مسئولین نهادهای فرهنگی، موسسات خیریه، روحانیون، شعرا و نویسندگان، نهادهای دانشجویی، ورزشکاران، خبرنگاران، عکاسان و جمعی از مهاجرین خراسان رضوی، خراسان جنوبی و استان گلستان روز 28 اسد 1398، در فضای سبز قونسلگری ج. ا. افغانستان در مشهد تجلیل به عمل آمد.
این مراسم در ادامه سلسله برنامه های جشنواره صدمین سال استرداد استقلال افغانستان به هدف ارج گزاری به جان فشانی های شهدای راه استقلال و آزادی صد سال اخیر کشور و اتحاف دعا به شهدای حمله تروریستی محفل عروسی 26 اسد کابل با تلاوت قرآن شریف توسط استاد سلیمان جعفری قاری بین المللی و ختم قرآن عظیم الشان توسط مولوی عبدالقادر سلجوقیان امام جمعه شهر گنبد کاوس دو تن از هموطنان مهاجر آغاز گردید.
محترم عبدالجابر انصار جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان ضمن قرائت پیام مقام محترم وزیر امور خارجه دولت جمهوری اسلامی افغانستان جناب صلاح الدین ربانی به هموطنان مقیم خارج کشور به حضار شرکت کننده خوش آمدید گفته و از حضور گرم و صمیمی آنها تشکر و قدردانی نمود.
آقای انصار ادامه داد:
به تاسی از فرمان مقام عالی دکتور اشرف غنی رئیس جمهوری محبوب و مردمی مراسم تجلیل از صدمین سالگرد استرداد استقلال افغانستان این روز پر فتخار و ملی را درکنار شما نمایندگان اقشار مختلف مهاجرین هموطن تجلیل می نماییم و یاد و خاطره شهدای افغانستان عزیز از جنگ های استرداد استقلال افغانستان تا اکنون که جنگ جهانی تروریسم است را گرامی میداریم.
در بهار آزادی، جای شهدا خالی
جنرال قونسل کشورمان ادامه داد:
در راه عشق وطن و حفظ تمامیت ارضی کشور خونها داده ایم و هیچکس در این راه بزرگ نمی تواند مانع جانفشانی ما شود. دشمنان قسم خورده افغانستان تحمل لبخند هموطنان ما را ندارند و باحملات ناجوانمردانه تروریستی می خواهند لبخند ما را بگیرند. ما به نسل های آینده این میراث نیک را به ارث می گذاریم.
محترم انصار افزود:
سرزمین ما سرزمین ملالی، سرزمین گوهرشاد، سرزمین احمدشاه ابدالی، سرزمین قهرمان ملی احمد شاه مسعود و سرزمین تمام مجاهدین تاریخ این کشور است. هیچ بمب، انفجار و انتحاری عزم و اراده ملت افغانستان به خاطر آزادی و سربلندی و زندگی در زیر لوای کلمه طیبه لا اله الا الله را نمی تواند کم کند.
جنرال قونسل کشورمان در اخیر سخنان خود گفت: در مقابل خون عزیز شهدا هیچ معامله یی با هیچ تروریستی انجام نخواهیم داد و همینطور که رئیس جمهور مردمی و محبوب در بیانیه شان اعلام داشتند هیچکس استقلال و آزادی را از مردم عزیزما نمی تواند بگیرد.
برنامه با سخنرانی استاد سید ابوطالب مظفری شاعر و نویسنده شهیر کشور پیرامون وطن و ادبیات ادامه یافت. در ادامه شماری از شعرای هموطن اشعار زیبا و منتخبشان را در وصف استقلال و پیرامون وضعیت کنونی وطن وشرایط مهاجریت به خوانش گرفتند.
این مراسم با اهدای لوح های تقدیر و تندیس ویژه صدمین سالروز استرداد استقلال کشور به شماری از معززین، شعرا، تاجران ملی، پیشکسوتان عرصه ورزشی، هنرمندان توسط محترم عبدالجابر انصار جنرال قونسل ج. ا. افغانستان، ختم قرآن عظیم الشأن و دعای اختتامیه مولوی ابوحفص سامانی به پایان رسید.