سید نورالله راغی در گفت و گو با رادیو دری در رابطه با فراخوان کارمندان بخش تثبیت هویت به کابل

سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد گفت: کارمندان اداره ثبت احوال نفوس و بخش تثبیت هویت به کابل فراخوانده شده اند ولی تلاش داریم در این تصمیم تجدید نظر شود.

سید نورالله راغی در گفت و گو با خبرنگار رادیو دری اظهار داشت: در قانون افغانستان پیش بینی شده که کنسولگری ها و سفارتخانه ها در خارج از این کشور کارهای مربوط به ثبت احوال نفوس مانند صدور پاسپورت و تثبیت هویت را هم برای مردم انجام دهند.

وی افزود: این فیصله عمومی است و فقط مربوط به نمایندگی های دولت افغانستان در ایران نیست اما در رابطه با کارمندان بخش تثبیت هویت که در سفارت و کنسولگریها در ایران کار می کنند ظاهراً اختلافاتی هم در خصوص پرداخت حقوق آن ها بین وزارت خارجه و اداره ثبت احوال نفوس وجود دارد و این اداره کارمندان خود را فراخوانده است.

به گفته سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد بدون حضور کارمندان ثبت احوال و تثبیت هویت در نمایندگی های دولت افغانستان در ایران پاسخگویی به مهاجرین مراجعه کننده که تعدادشان هم بسیار زیاد است کار دشواری است. جمع زیادی از مهاجرین افغان در ایران حضور دارند در حالی که در دیگر نمایندگی های دولت افغانستان در خارج از کشور این میزان از مراجعه و این میزان از مشکلات که مردم با آن مواجهند، وجود ندارد.

راغی تصریح کرد: کارمندان ثبت احوال نفوس افغانستان با توجه به امکانات، تجارب و شناختی که دارند می توانند با سرعت بیشتری خدمات ارایه کنند اما کارمندان وزارت خارجه این امکانات و شناخت لازم را ندارند بنابراین خروج کارمندان ثبت احوال نفوس مشکلات جدی را برای سفارت و کنسولگری های افغانستان در ایران ایجاد خواهد کرد.

وی اظهار کرد: ما مساله را پیگیری می کنیم و امیدواریم که در این رابطه سفارت و کنسولگری های افغانستان در ایران مستثنی شوند و این کارمندان همچنان به کار خود ادامه دهند و حتی به تعداد آن ها افزوده شود تا بتوانیم خدمات بهتری ارایه دهیم.

سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد گفت: در حال حاضر تنها در رابطه با تذکره روزانه شش تا هفت هزار نفر به سایت مربوطه مراجعه می کنند تا نوبت دریافت کنند اما از این تعداد فقط امکان صدور نوبت به ششصد تا هفتصد نفر وجود دارد و در صورتی که کارمندان ثبت احوال نفوس بروند خدمات بسیار محدودتر خواهد شد، هم مردم از خدمات محروم می شوند و هم مشکلات جدی برای سفارت و کنسولگری ها بوجود می آید.

وی اضافه کرد: در این رابطه نامه ای به مرکز ارسال شده و مشکلات در این زمینه یادآوری شده و امروز هم نامه جدیدی ارسال می شود و امیدوار هستیم که وزارت امور خارجه در همکاری با اداره ثبت احوال نفوس مشکل را حل کنند تا مشکلات عدیده مهاجرین با توجه به تعداد زیاد آن ها در ایران حل شود.