ملاقات تودیعی آقای راغی با استاندار و شماری از مقامات خراسان جنوبی

آقای سید نورالله راغی جنرال قونسل جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد، در ادامه سلسله ملاقات های تودیعی با آقایان محمد صادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی، دکتر محمد عجم رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی و دکتر احمد خامسان رئیس دانشگاه بیرجند، دیدار و گفتگو کردند.
در این ملاقات ها، آقای عتیق الله مجددی مسئول بخش مالی و ولی احمد کریمی مسئول اداره ثبت احوال و نفوس مستقر در این نمایندگی نیز حضور داشتند.
آقای راغی ضمن ابراز قدردانی از دعوت استاندار محترم خراسان جنوبی و همکاری های دوجانبه نکاتی را پیرامون تسهیل امور جاری بین دو کشور و بهبود وضعیت مهاجرین در دیدار با آقای محمد صادق معتمدیان یادآور شدند:

 1. درخواست سهولت و کم شدن بروکراسی های اداری برای تجار بالخصوص صادرکنندگان اجناس تجاری به ایران توسط تجار افغانستانی؛
 2. صدور گواهینامه برای مهاجرین دارای کارت آمایش؛
 3. ایجاد سهولت برای رفت و آمد مهاجرین دارای کارت آمایش به افغانستان؛
 4. تلاش برای رفع مشکلات بازارچه های مرزی و حل مشکلات گمرکی بخصوص تجارت سوخت؛
 5. جلوگیری از قاچاق سوخت ناخالص به افغانستان؛
 6. کاهش هزینه های توریست درمانی؛
  در پایان این دیدار آقای محمد صادق معتمدیان، به منظور رفع مشکلات و موانع موجود، قول همکاری داده گفت برای رفع مشکلات یاد شده تلاش خواهد کرد.
  در ادامه ملاقات آقای دکتر محمد عجم رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان جنوبی ضمن خوش آمدید و ابراز خرسندی از ملاقات با آقای راغی گفت: با توجه به روند رو به رشد تجارت دو کشور نمایندگی وزارت امور خارجه ج. ا. ایران در بیرجند آماده است تا خدمات صدور ویزه به شهروندان کشور افغانستان را در نقطه مرزی و هنگام ورود به خاک ایران در جریان یک الی دو روز در هفته فراهم سازد البته متقاضیان قبلا به صورت آنلاین نام نویسی کرده باشند.
  آقای عجم همچنین افزود این نمایندگی آماده است برای تسریع صدور ویزه ج. ا. افغانستان امکانات بود و باش را برای هیات قونسلگری مشهد در بیرجند فراهم سازد تا متقاضیان وتجاری ایرانی نیز بتوانند از خدمات قونسلی متقابل بهرمند شوند.
  آقای عجم در پایان این دیدار ضمن ابراز تأسف از وقوع سیلاب در افغانستان گفت: در شرایط حاضر کشور ایران نیز از این ناحیه دچار صدمات و تلفات جبران ناپذیری شده است و شرایط حاکم بر افغانستان را کاملاً درک می کند. از اینرو با حساسیت و دغدغه ویژه ای نسبت به رفع مشکلات و موانع موجود در راستای تسهیل انتقال کمک های مردمی به افغانستان پیگیری خواهد کرد.
  آقای راغی ضمن ابراز قدردانی از میزبانی گرم و همکاری های همیشگی این نمایندگی از پیشنهادات آقای عجم استقبال نموده و آن را برای تسهیل امور مفید خواند.
  در ادامه آقای راغی با آقای احمد خامسان رئیس دانشگاه و اعضای هیئت علمی دانشگاه بیرجند ملاقات نمود. آقای خامسان ضمن ابراز خوش آمدید به آقای راغی گفت: این دانشگاه آماده است تا برای توسعه همکاری های علمی دو کشور، دانشگاه های افغانستان به تبادل دانشجو بپردازد، تعداد بورسیه ها را افزایش داده و هزینه های تحصیلی را کاهش دهد.
  آقای راغی تأسیس مرکز مطالعات افغانستان را در این دانشگاه مفید خوانده آن را اقدامی مهم در راستای درک توانمندی ها و نقاط اشتراک هر دو کشور عنوان نموده دو جانب نسبت به افزایش همکاری های دو جانبه در راستای موضوعات علمی ابراز امیدواری کردند.
  این دید و بازدیدها با آرزومندی بهبود روابط به ویژه مناسبات تجاری دو کشور از سوی آقای راغی و تشکر و قدردانی از میزبانی گرم و صمیمی، استاندار خراسان جنوبی و دیگر مقامات بیرجند پایان یافت.